Teslimat ve İade şartları

İlgili kriterlerin karşılanması koşuluyla ürünlerimizde iade ve değişim hakkınız her zaman bulunmaktadır. Tarafımızdan satın aldığınız ürünlerin değişimi için mutlaka söz konusu ürünlerin kullanılmamış olması gerekmektedir.

Ürünlerimizde Değişim Süresi Ne Kadardır?

Elbette ki ürünlerimizi değiştirmek istediğinizde 7 gün içerisinde değişim hakkınız bulunmaktadır. Söz konusu 7 gün; ürünümüzü kargodan satın aldığınız günden sonraki 7 günü kapsamaktadır.

Hangi Durumlarda Değişim ya da İade Yapılmaz?

Yasal mevzuatımıza göre değişim ve iadesi yapılamayan ürünlerimiz; atlet, sütyen, külot ile korse gibi iç giyim ürünleridir. Yine özel hazırlanmış olan bebek ürünleri de değişim ve iade kapsamında yer almaz. Ayrıca siparişiniz neticesinde oluşturulmuş olan terlik ile taç ürünlerinde de iade yapılmaz. Etiketi yırtılmış olan, iade süresi dolmuş olan, yıkanmış ve kullanılmış olan bununla birlikte tekrar satılabilirlik özelliğini yitiren ürünlerin de iadesi ve değişimi olmaz.

Değişimi Nasıl Yapabilirim?

Şayet ürün değişimi talep ediyorsanız; ürün ya da ürünleri faturasıyla birlikte anlaşmalı olduğumuz kargo firması aracılığıyla merkez adresimize göndermelisiniz. Bu aşamadan sonra konuyla yakından ilgilenen ekibimiz, değişim talep ettiğiniz ürün ya da ürünlerin değişimini yapacaktır.

Değişim İşlemi İçin Kargo Ücreti Öder Miyim?

Ayıplı, yanlış ya da defolu olan ürünlerin değişimini yaparken anlaşmalı olduğumuz kargo firmasıyla ürünleri bize gönderirseniz, kargo ücreti tarafımızdan karşılanacaktır. Şayet farklı bir kargo firmasıyla ürünleri bize gönderecek olursanız; kargo ücretini firmamız karşılayamayacaktır.

Ürün değişimi için gönderdiğiniz ürün ya da ürünlerin bize anlaşmalı olduğumuz kargo firmasıyla gönderdiğinizde herhangi bir ücret ödemezsiniz. Ancak yeni ürün ya da ürünlerinizi tarafınıza ulaştırdığımızda söz konusu kargo ücreti tarafınıza yansıtılır.

Değiştirdiğim Ürün Gönderdiğim Üründen Daha Pahalıysa?

Şayet değişimi yapılan ürün ya da ürünler gönderdiğiniz üründen daha pahalıysa; söz konusu ürünleri teslim aldığınızda aradaki fark kapıda ödeme yöntemiyle tarafınıza yansıtılmaktadır. Bu arada kapıda ödeme fiyat politikamız güncellenmektedir.

İade İşlemleri Nasıl Yapılıyor?

1- Ürün iadesi talep ettiğinizde ürün ya da ürünlerin incelenmesi sonrasında kabul onayı alındığında; yapmış olduğunuz ödeme yöntemine sadık bir şekilde para iadeniz yapılmaktadır.

2- Şayet ödemenizi kredi kartı vasıtasıyla yaptıysanız; tek çekim işleminiz 5 iş gün, taksitli işleminiz de taksitli olarak geri ödenecektir.

3- Eğer ödemenizi para kart ( debit kart ) ile yaptıysanız ödemenizdeki tek çekim işleminiz 5 iş günü içerisinde tarafınıza iade edilecektir. Bu durum sanal kartlar için de geçerlidir.

4- İadesi yapılacak olan ürün ya da ürünleri kapıda ödeme seçeneğiyle satın aldıysanız; tarafımıza İBAN numarasını bildirdikten 5 iş günü içerisinde para iadeniz yapılacaktır.

5- Parçalı ya da tümden iade durumlarında işlem tutarı gözetilmeksizin kargo firmasının belirlediği kargo hizmet bedeli tarafınıza yansıtılmaktadır.

Ürün İadesi Parası Hesabınıza Geçmezse

Şayet ürün iadesi belirtilen süre içerisinde hesabınıza yatmamışsa, İBAN numarasından kaynaklı bir sorun olmuş olabilir. Böyle durumlarda ayrıntılı bilgi almak için müşteri hizmetleri birimimizi arayabilirsiniz. Yine firmamızın Whatsapp hattı üzerinden de bu konuya dair ayrıntılı bilgi edinmeniz mümkün olacaktır.